יוניקורן תכנית הנדסה לנוער

תכנית רב תחומית בהנדסה,

טכנולוגיה ועיצוב

לתלמידים ותלמידות מצטיינים,

מוכשרים וסקרנים בכיתות ז'-ט

לפרטים נוספים והגשת מועמדות

יונקורן מציעה תוכן רב תחומי מעולמות ההנדסה, מדעי המחשב, אמנות ועיצוב, באווירה אקדמית צעירה עם בני נוער בעלי תחומי ענין דומים. התוכן יוגש בשיטות מתקדמות ויצירתיות שעיקרן למידה פעילה במעבדות המכללה, חוויה והתנסות אישית.

מטרת התוכנית:

העשרת הידע ההנדסי והטכנולוגי שלכם בהתאם לבחירתכם. להכיר וליישם תהליך תיכון הנדסי תוך טיפוח מצוינות ורכישת מיומנויות רכות, לצד כישורים הדרושים לעיסוק בהנדסה וטכנולוגיה.

מה בתוכנית:

התכנית תתקיים בקמפוס עזריאלי, מכללה אקדמית להנדסה פעם בשבוע, בימי ראשון בין השעות 17:00-18:30 במהלך שנה"ל תשפ"ד (שעות 17:00-20:15 לתלמידי כיתות ט').

התכנית תחל עם פתיחת השנה האקדמית, באוקטובר 2023 ותימשך לאורך שני סמסטרים, עד מאי 2024.

בכל סמסטר (13 מפגשים) תלמידי כיתות ז'-ח' ישתתפו בקורס אחד ואילו תלמידי כיתות ט' ישתתפו בשניים.

הקורסים יועברו ע"י מדריכי מרכז ארכימדס להנדסה לנוער, שהינם סטודנטים בשנים מתקדמות בלימודי ההנדסה או מדעי המחשב במכללת עזריאלי.

*הקמפוס נמצא בשכונת בית הכרם בירושלים.

* הקבלה לתכנית דורשת מעבר בחינת מיון.

*ההשתתפות בתכנית כרוכה בתשלום.

*יש אפשרות קבלת מלגות לעומדים בתנאי הזכאות.

     מה בתכנית:

  • התכנית תתקיים בקמפוס עזריאלי, מכללה אקדמית להנדסה פעם בשבוע, בימי ראשון בין השעות 17:00-18:30 במהלך שנה"ל תשפ"ה (שעות 17:00-20:15 לתלמידי כיתות ט').
  • התכנית תחל עם פתיחת השנה האקדמית, באוקטובר 2024 ותימשך לאורך שני סמסטרים, עד מאי 2025.

  • בכל סמסטר (13 מפגשים) תלמידי כיתות ז'-ח' ישתתפו בקורס אחד ואילו תלמידי כיתות ט' ישתתפו בשניים.

  • הקורסים יועברו ע"י מדריכי מרכז ארכימדס להנדסה לנוער, שהינם סטודנטים בשנים מתקדמות בלימודי ההנדסה או מדעי המחשב במכללת עזריאלי.

    *הקמפוס נמצא בשכונת בית הכרם בירושלים.

תכנים לפי שכבת גיל

תלמידי כיתות ז'-ח'

במהלך התכנית ישתתפו התלמידים בשני קורסים
בהתאם לבחירתם (קורסים אלו אינם סופיים)

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 שיגור! יוצאים אל החלל!!!

לפני שנצא אל החלל נלמד איך חושב מהנדס אווירונאוטיקה וחלל ואיך הוא מתכנן ופותר בעיות.

בקורס נכיר את עולם התעופה, כלי תעופה מסוגים שונים ונבצע ניסויים על מטוסים וכנפיים. נתקדם אל עולם החלל ונכיר חלליות, תחנות חלל, לוויינים, מושבות בחלל ואפילו רובוטים שמסיירים על כוכבי לכת במערכת השמש.

במסגרת הקורס נבין את תהליך התיכון של מהנדסים, נבצע ניסויים מעניינים, נבקר במעבדת אווירונאוטיקה, נכיר מנהרת רוח ונבנה מודלים של רכיבים לחלל.

הטכנולוגיה היא חלק בלתי נפרד מחיינו. תוכנות מחשב ורובוטים משולבים בבית, בעבודה, בתעשייה, ברפואה, בכלי רכב, בכלי תקשורת ובחינוך. הבנת אופן פעולתם והיכולת לפתח פתרונות לטובת האדם באמצעות טכנולוגיה הן חלק מהותי מהכשרת הלומדים לאתגרי המאה ה-21.

רובוטיקה היא תחום עיסוק ומחקר רב תחומי המשלב בתוכו בקרה, הנדסת מכונות, הנדסת תוכנה, אלקטרוניקה, חיישנים ואינטליגנציה מלאכותית. תחום הרובוטיקה חושף את התלמידים לעולם של אתגרים הנדסיים, על ידי תכנון, תכנות ובניית רובוט הנע בכוחות עצמו ומבצע משימות.

הצטרפו אלינו ללמוד הנדסה באופן מעשי!

במסגרת הקורס יכירו התלמידים עקרונות לפיתוח טכנולוגי, תכנות בסיסי, אסטרטגיית פעולה ויתנסו בבניית רובוטים בעבודת צוות בקב' קטנות.

שפת פייתון היא אחת משפות התכנות הפופולריות כיום וניתן למצוא אותה בכל תחומי התעשייה: פיתוח Web, כתיבת קוד שרת, למידת מכונה, למידה עמוקה ועוד. גם מערכות ה- AI כמו Gpt Chat או מחולל התמונות 2 ,E-Dall שהדהימו את העולם בשנה האחרונה, מבוססות על פייתון.

 השפה נחשבת לאינטואיטיבית, אלגנטית וקלה ללמידה וישנן ספריות רבות שמרחיבות את יכולותיה לביצוע משימות רבות ומגוונות. קורס זה מלמד את יסודות התכנות בשפת פייתון. בקורס נלמד איך ניגשים לבעיה ופותרים אותה בצורה אלגוריתמית וניישם את הרעיונות האלו באמצעות פייתון. כפרויקט סיום נעשה שימוש בספריית KIVY לטובת בניית אפליקציה/משחק.

*נדרשת אנגלית בסיסית בקורס זה.

** נדרשת בקורס זה רמת מתמטיקה בסיסית של חט"ב ולכן קורס זה יתקיים בסמס' ב' של התכנית.

מדפסות תלת ממד פרצו לחיינו בסערה ב- 2006 וכיום הן מסוגלות לייצר כמעט כל חפץ שניתן להעלות על הדעת, כלי עבודה, צעצועים, דגמים, מכשירים ואפילו הדפסה של מדפסת תלת ממד באמצעות מדפסת תלת מיד אחרת!

הניו יורק טיימס כינה את טכנולוגית ההדפסה התלת-ממדית "גדולה יותר מהאינטרנט וחשובה לא פחות מהמצאת מנוע הקיטור". האם הדבר נכון או לא? רק ימים יגידו.

ההדפסה התלת-ממדית מתבססת על עיקרון דומה לזה של מדפסות דיו או לייזר, של הדפסת שכבות דקות. אולם בשונה מהדפסת צבע דו-ממדית, השכבות מודפסות זו על גבי זו ומורכבות מחומרים מגוונים כמו פולימרים (פלסטיק), חומרים קרמיים כמו זכוכית, אבקת מתכת ואפילו מוצרי מזון כמו סוכר ושוקולד.

בקורס זה נלמד אודות הטכנולוגיה ויישומיה ונתנסה במידול והדפסה. נעצב ונתכנן את הדגמים התלת ממדיים באמצעות תוכנת מחשב ולאחר מכן נדפיס. ההדפסה עצמה נעשית שכבה אחרי שכבה, עד שמתקבל דגם סופי, ממש כפי שתוכנן במחשב.

הצורך לקיים תקשורת משכנעת (או במילים אחרות: לשכנע אנשים אחרים שאנחנו צודקים 😊) קיים בכל מקום… בשיחות עם חברים, אחים, הורים ומורים.

מזמינים אתכם.ן ללמוד איך לעשות את זה טוב יותר!

דיבייט הוא דיון או ויכוח תחרותי שבו המשתתפים מציגים ומגנים על דעותיהם בנושא נתון. זה כולל כללים מובנים, חשיבה לוגית ותקשורת משכנעת. המתדיינים מציגים את עמדותיהם, טיעונים נגדיים ועוסקים בהפרכות כדי לשכנע את הקהל או השופטים. הדיון מקדם חשיבה ביקורתית, דיבור בפני קהל וחקירה של נקודות מבט מגוונות.

בקורס 'נתווכח בשביל הספורט' ובדרך נלמד על בניית טיעון באופן לוגי וליטוש סגנון ההופעה.

תלמידי כיתה ט

במהלך התכנית ישתתפו התלמידים בארבעה קורסים
בהתאם לבחירתם (קורסים אלו אינם סופיים)

במאדים כוח הכבידה הוא בערך 1/3 מכדור הארץ. לכן נשקול שם 1/3 ממשקלינו. אילו משמעויות יש לכך על בניית מושבת חלל במאדים? ועל כוחו/כוחה הפיזי של האסטרונאוט/ית בשטח? לכן, מהנדס אווירונאוטיקה וחלל פותר בעיות במציאות אחרת. מציאות בה כוח הכבידה יכול להיות שונה.

בקורס נכיר את עולם התעופה, כלי תעופה מסוגים שונים ונבצע ניסויים וחישובים על מטוסים וכנפיים. נתקדם אל עולם החלל ונכיר חלליות, תחנות חלל, לוויינים, מושבות בחלל ואפילו רובוטים שמסיירים על כוכבי לכת במערכת השמש.

כמו כן, נכיר את תהליך התיכון של מהנדסים, נלמד את חוקי ניוטון, נבצע ניסויים במנהרת רוח במעבדת הנדסת מכונות ואווירונאוטיקה במכללה ונבנה מודלים של רכיבים לחלל. בפרויקט המסכם ניישם את כל הלימוד בבניית מודל של רובוט חלל, רכב חלל או מושבה בחלל.

מוזמנים להדק חגורות, ולהצטרף אלינו למסע בו השמים אינם הגבול, ליטרלי.

הרצאות TED הפכו לשם דבר בזכות ההשראה וההעצמה שהן מקנות, הידע המגוון שניתן לרכוש בעזרתן ובעיקר בזכות אופן ההגשה התמציתי והסוחף שלהן. אופן ההגשה הקולע ופרק הזמן הקצר, המאפשר לכל אחד לצפות בהן אפילו בזמן נסיעה באוטובוס או המתנה בתור, תרמו להצלחת הפורמט בכל רחבי העולם.

בקורס זה נלמד מה הם העקרונות המרכזיים בדיבור לפני קהל, בין אם זה העברת נאום, הרצאה אינטראקטיבית או מצגת, וכיצד בונים הרצאת טד קצרה ומעניינת. הדבר כרוך במיומנויות תקשורת אפקטיביות, כולל ניסוח ברור, שפת גוף והגשה מרתקת.

דיבור לפני קהל היא מיומנות חשובה שיכולה לשמש אתכם.ן במסגרות שונות ובשלבים שונים בחיים. הצטרפו אלינו ללמוד איך להעביר רעיונות, לעורר השראה, ליידע ולשכנע את המאזינים.

ברוכים הבאים לעידן הרחפנים!

הרחפן פרץ לחיינו בסערה לפני כעשור ונכנס לשימוש באופן נרחב בתחומים אזרחיים וצבאיים, לרוב כאמצעי צילום, ניטור ואיסוף נתונים. רשימת הפיתוחים העתידיים בתחום ארוכה במיוחד ולא יהיה מוגזם לטעון שבדומה למחשבים האישיים בעבר, הרחפנים הופכים לנגד עינינו מצעצועים של חובבנים לכלי עבודה חיוני במגוון תחומי חיים.

בקורס נכיר את עולם הרחפנים, נבנה רחפן בעצמנו ונבצע לו טיסת מבחן תוך הכרות עם הפיזיקה, המחשוב וההנדסה 'שמאחורי הקלעים' : אווירודינמיקה וחוזק ומבנה, אלקטרוניקה וחשמל (מנועים, בקרי מהירות וטיסה) ותכנות, בקרה מחשבים.

בואו לעוף איתנו!

*השארת הרחפן ברשות התלמיד/ה בתום הקורס כרוכה בתשלום נוסף.

אנחנו מזמינים אתכם למסע בעולם המייקינג שיכלול הדפסה בתלת ממד, מכניקה וחיתוך בלייזר, וכמובן תוכנות מחשב ועיצוב. בקורס נתחקה אחרי אופן העבודה והחשיבה של מהנדסים ומהנדסות (טכנית ורעיונית).

תבנית העבודה הבסיסית היומית תהיה הצגת בעיה ומציאת פתרון. התלמידים יכירו ויתנסו בטכנולוגיות הייצור השונות על שלביהן וימשיכו עם אופן פתרון בעיה/צורך. גיבוש הפתרון ייעשה בעזרת הכלים שנלמדו לטובת פיתוח מוצר, החל מהיכרות עם הצורך ותכנון המוצר ועד לפיתוחו ובנייתו כתוצר ממשי (שלוקחים הביתה). החלק האחרון של הקורס יכלול בעיה מורכבת יותר שתדרוש שילוב יצירתי של הכלים שנרכשו לאורך הקורס ובמקביל יישום של עקרונות החשיבה שפותחו.

הקורס משלב כלים דיגיטליים, פיתוח הדמיון, יצירתיות וראייה מרחבית.

מרכז ארכימדס ללימודי הנדסה לנוער נפתח בינואר 2023 בעזריאלי מכללה אקדמית להנדסה ירושלים. התכנים במרכז ארכימדס מתמקדים בתחומי ההנדסה, הטכנולוגיה ומדעי המחשב. הפעילויות מתאפיינות בלמידה פעילה, טיפוח סקרנות מדעית, הקניית מיומנויות המאה ה 21- ועידוד חשיבה יצירתית.

לפרטים נוספים והגשת מועמדות

גלילה לראש העמוד

ביחרו את התכנית המתאימה לכם

תלמידים העולים לכיתות ז'-ח'

תלמידים העולים לכיתות ט'

ביחרו את המחנה המתאים לכם

כיתות ג׳ – ד׳

כיתות ה׳ – ו׳

כיתות ז׳ – ט׳

מלאו את הטופס ותקבלו קישור לסיור וירטואלי למייל
דילוג לתוכן